Home › Trailers › Carhauler Trailers › C9


The C9 combines the 102-inch wide deck with gooseneck stability and lengths up to 44 feet — making it the definitive solution for commercial vehicle transport, multi-car motorsport hauling, and oversized equipment delivery. Thirteen length options give operators maximum flexibility.
Full 102″ wide deck with gooseneck towing stability
13 length configurations from 20′ to 44′
Maximum payload and surface area for commercial operations
Engineered for professional daily-use performance
| Specification | Detail |
|---|---|
| Model | C920 |
| MSRP | $11,121.60 |
| Frame | 8" x 10 lb I-Beam Frame & 10" x 12 lb Neck w/ Rub Rail |
| Hitch | 2 5/16" 25K Round Gooseneck Coupler |
| Axles | Axle, (2) 7K Electric, Spring (95-80) |
| Back | Straight Deck with Slide-in Ramps |
| Color | Midnight Black (PBS9-00005) |
| Tire | 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires |
| Tire | 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires |
| Cross-member | Crossmembers, 3" Channel on 16" Centers |
| Jack | Jack, (2) 12K Spring Loaded |
| Fenders | Drive Over Fenders (Diamond Plate Fenders) |
| Floor | Treated Pine Wood Floor |
| Specification | Detail |
|---|---|
| Model | C922 |
| MSRP | $11,501.00 |
| Frame | 8" x 10 lb I-Beam Frame & 10" x 12 lb Neck w/ Rub Rail |
| Hitch | 2 5/16" 25K Round Gooseneck Coupler |
| Axles | Axle, (2) 7K Electric, Spring (95-80) |
| Back | Straight Deck with Slide-in Ramps |
| Color | Midnight Black (PBS9-00005) |
| Tire | 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires |
| Cross-member | Crossmembers, 3" Channel on 16" Centers |
| Jack | Jack, (2) 12K Spring Loaded |
| Fenders | Drive Over Fenders (Diamond Plate Fenders) |
| Floor | Treated Pine Wood Floor |
| Specification | Detail |
|---|---|
| Model | C924 |
| MSRP | $11,916.80 |
| Frame | 8" x 10 lb I-Beam Frame & 10" x 12 lb Neck w/ Rub Rail |
| Hitch | 2 5/16" 25K Round Gooseneck Coupler |
| Axles | Axle, (2) 7K Electric, Spring (95-80) |
| Back | Straight Deck with Slide-in Ramps |
| Color | Midnight Black (PBS9-00005) |
| Tire | 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires |
| Tire | 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires |
| Cross-member | Crossmembers, 3" Channel on 16" Centers |
| Jack | Jack, (2) 12K Spring Loaded |
| Fenders | Drive Over Fenders (Diamond Plate Fenders) |
| Floor | Treated Pine Wood Floor |
| Specification | Detail |
|---|---|
| Model | C926 |
| MSRP | $12,296.20 |
| Frame | 8" x 10 lb I-Beam Frame & 10" x 12 lb Neck w/ Rub Rail |
| Hitch | 2 5/16" 25K Round Gooseneck Coupler |
| Axles | Axle, (2) 7K Electric, Spring (95-80) |
| Back | Straight Deck with Slide-in Ramps |
| Color | Midnight Black (PBS9-00005) |
| Tire | 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires |
| Cross-member | Crossmembers, 3" Channel on 16" Centers |
| Jack | Jack, (2) 12K Spring Loaded |
| Fenders | Drive Over Fenders (Diamond Plate Fenders) |
| Floor | Treated Pine Wood Floor |
| Specification | Detail |
|---|---|
| Model | C928 |
| MSRP | $13,610.80 |
| Frame | 8" x 10 lb I-Beam Frame & 10" x 12 lb Neck w/ Rub Rail |
| Hitch | 2 5/16" 25K Round Gooseneck Coupler |
| Axles | Axle, (3) 7K Electric, Spring (95-80) |
| Back | Straight Deck with Slide-in Ramps |
| Color | Midnight Black (PBS9-00005) |
| Tire | 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires |
| Tire | 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires |
| Cross-member | Crossmembers, 3" Channel on 16" Centers |
| Jack | Jack, (2) 12K Spring Loaded |
| Fenders | Drive Over Fenders (Diamond Plate Fenders) |
| Floor | Treated Pine Wood Floor |
| Specification | Detail |
|---|---|
| Model | C930 |
| MSRP | $14,320.60 |
| Frame | 10" x 12 lb I-Beam Frame & Neck w/ Rub Rail |
| Hitch | 2 5/16" 25K Round Gooseneck Coupler |
| Axles | Axle, (3) 7K Electric, Spring (95-80) |
| Back | Straight Deck with Slide-in Ramps |
| Color | Midnight Black (PBS9-00005) |
| Tire | 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires |
| Cross-member | Crossmembers, 3" Channel on 16" Centers |
| Jack | Jack, (2) 12K Spring Loaded |
| Fenders | Drive Over Fenders (Diamond Plate Fenders) |
| Floor | Treated Pine Wood Floor |
| Specification | Detail |
|---|---|
| Model | C932 |
| MSRP | $14,722.40 |
| Frame | 10" x 12 lb I-Beam Frame & Neck w/ Rub Rail |
| Hitch | 2 5/16" 25K Round Gooseneck Coupler |
| Axles | Axle, (3) 7K Electric, Spring (95-80) |
| Back | Straight Deck with Slide-in Ramps |
| Color | Midnight Black (PBS9-00005) |
| Tire | 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires |
| Tire | 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires |
| Cross-member | Crossmembers, 3" Channel on 16" Centers |
| Jack | Jack, (2) 12K Spring Loaded |
| Fenders | Drive Over Fenders (Diamond Plate Fenders) |
| Floor | Treated Pine Wood Floor |
| Specification | Detail |
|---|---|
| Model | C934 |
| MSRP | $15,148.00 |
| Frame | 10" x 12 lb I-Beam Frame & Neck w/ Rub Rail |
| Hitch | 2 5/16" 25K Round Gooseneck Coupler |
| Axles | Axle, (3) 7K Electric, Spring (95-80) |
| Back | Straight Deck with Slide-in Ramps |
| Color | Midnight Black (PBS9-00005) |
| Tire | 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires |
| Cross-member | Crossmembers, 3" Channel on 16" Centers |
| Jack | Jack, (2) 12K Spring Loaded |
| Fenders | Drive Over Fenders (Diamond Plate Fenders) |
| Floor | Treated Pine Wood Floor |
| Specification | Detail |
|---|---|
| Model | C936 |
| MSRP | $15,556.80 |
| Frame | 10" x 12 lb I-Beam Frame & Neck w/ Rub Rail |
| Hitch | 2 5/16" 25K Round Gooseneck Coupler |
| Axles | Axle, (3) 7K Electric, Spring (95-80) |
| Back | Straight Deck with Slide-in Ramps |
| Color | Midnight Black (PBS9-00005) |
| Tire | 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires |
| Cross-member | Crossmembers, 3" Channel on 16" Centers |
| Jack | Jack, (2) 12K Spring Loaded |
| Fenders | Drive Over Fenders (Diamond Plate Fenders) |
| Floor | Treated Pine Wood Floor |
| Specification | Detail |
|---|---|
| Model | C938 |
| MSRP | $15,981.00 |
| Frame | 10" x 12 lb I-Beam Frame & Neck w/ Rub Rail |
| Hitch | 2 5/16" 25K Round Gooseneck Coupler |
| Axles | Axle, (3) 7K Electric, Spring (95-80) |
| Back | Straight Deck with Slide-in Ramps |
| Color | Midnight Black (PBS9-00005) |
| Tire | 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires |
| Cross-member | Crossmembers, 3" Channel on 16" Centers |
| Jack | Jack, (2) 12K Spring Loaded |
| Fenders | Drive Over Fenders (Diamond Plate Fenders) |
| Floor | Treated Pine Wood Floor |
| Specification | Detail |
|---|---|
| Model | C940 |
| MSRP | $16,927.40 |
| Frame | 10" x 12 lb I-Beam Frame & Neck w/ Rub Rail |
| Hitch | 2 5/16" 25K Round Gooseneck Coupler |
| Axles | Axle, (3) 7K Electric, Spring (95-80) |
| Back | Straight Deck with Slide-in Ramps |
| Color | Midnight Black (PBS9-00005) |
| Tire | 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires |
| Cross-member | Crossmembers, 3" Channel on 16" Centers |
| Jack | Jack, (2) 12K Spring Loaded |
| Fenders | Drive Over Fenders (Diamond Plate Fenders) |
| Floor | Treated Pine Wood Floor |
| Specification | Detail |
|---|---|
| Model | C942 |
| MSRP | $18,345.60 |
| Frame | 10" x 12 lb I-Beam Frame & Neck w/ Rub Rail |
| Hitch | 2 5/16" 25K Round Gooseneck Coupler |
| Axles | Axle, (3) 7K Electric, Spring (95-80) |
| Back | Straight Deck with Slide-in Ramps |
| Color | Midnight Black (PBS9-00005) |
| Tire | ST235/80R16 LRE Radial 10ply Spare Tire W/ Spare Mount |
| Cross-member | Crossmembers, 3" Channel on 16" Centers |
| Jack | Jack, (2) 12K Spring Loaded |
| Fenders | Drive Over Fenders (Diamond Plate Fenders) |
| Floor | Treated Pine Wood Floor |
| Specification | Detail |
|---|---|
| Model | C944 |
| MSRP | $19,219.20 |
| Frame | 10" x 12 lb I-Beam Frame & Neck w/ Rub Rail |
| Hitch | 2 5/16" 25K Round Gooseneck Coupler |
| Axles | Axle, (3) 7K Electric, Spring (95-80) |
| Back | Straight Deck with Slide-in Ramps |
| Color | Midnight Black (PBS9-00005) |
| Tire | 5 - ST235/85R16 LRG Radial 14ply Tires |
| Cross-member | Crossmembers, 3" Channel on 16" Centers |
| Jack | Jack, (2) 12K Spring Loaded |
| Fenders | Drive Over Fenders (Diamond Plate Fenders) |
| Floor | Treated Pine Wood Floor |
Spec out your exact trailer before you ever set foot in a dealership. Choose your model, options, and finish, we’ll connect you with your nearest dealer ready to move.
01
Choose Your Category
Dump, flatbed, livestock, carhauler, cargo, tilt & more
02
Select Your Model
91 models across every series and hitch type
03
Add Your Options
Winches, gates, racks, ramps — built for the job
04
Pick Your Finish
14 premium powder coat colors, factory applied
05
Get Connected
We match you with your nearest authorized dealer