Home › Enclosed Cargo Trailers › E1


When you need enclosed cargo capacity with the stability of a gooseneck hitch, the E1 delivers. Longer-configuration trailers up to 40 feet are ideal for businesses hauling significant cargo volume, motorsport teams, or contractors outfitting mobile command centers.
Gooseneck hitch for improved stability on longer lengths
Available in seven configurations from 16′ to 40′
6’8″ wide interior with full weather enclosure
Ideal for high-volume commercial hauling applications
| Specification | Detail |
|---|---|
| Model | E116 |
| MSRP | $17,399.20 |
| Frame | 2" x 6" Tubing Frame & 8" x 13 lb I-Beam Neck |
| Hitch | 2 5/16" 25K Round Gooseneck Coupler |
| Axles | Axle, (2) 7K Electric, Torsion (95-80) 22 Up |
| Back | Rear Barn Doors |
| Color | Artic White (DWS8-00K20) |
| Tire | 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires |
| Cross-member | Crossmembers, 2" X 2" X 3/16" Angle on 16" centers |
| Jack | Jack, (1) 12K Spring Loaded |
| Floor | Tongue In Groove Wood Floor |
| Interior Height | 7' Tall |
| Spare Tire | Spare Tire Included |
| Side Door | Full Side Door (Passenger Side) |
| Roof | 18 GA Cold Rolled Roof |
| Gravel Guard | 24" Tall Gravel Guard (Black Aluminum) |
| Specification | Detail |
|---|---|
| Model | E120 |
| MSRP | $18,986.80 |
| Frame | 2" x 6" Tubing Frame & 8" x 13 lb I-Beam Neck |
| Hitch | 2 5/16" 25K Round Gooseneck Coupler |
| Axles | Axle, (2) 7K Electric, Torsion (95-80) 22 Up |
| Back | Rear Barn Doors |
| Color | Artic White (DWS8-00K20) |
| Tire | 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires |
| Cross-member | Crossmembers, 2" X 2" X 3/16" Angle on 16" centers |
| Jack | Jack, (1) 12K Spring Loaded |
| Floor | Tongue In Groove Wood Floor |
| Interior Height | 7' Tall |
| Roof | 18 GA Cold Rolled Roof |
| Spare Tire | Spare Tire Included |
| Side Door | Full Side Door (Passenger Side) |
| Gravel Guard | 24" Tall Gravel Guard (Black Aluminum) |
| Specification | Detail |
|---|---|
| Model | E124 |
| MSRP | $20,573.00 |
| Frame | 2" x 6" Tubing Frame & 8" x 13 lb I-Beam Neck |
| Hitch | 2 5/16" 25K Round Gooseneck Coupler |
| Axles | Axle, (2) 7K Electric, Torsion (95-80) 22 Up |
| Back | Rear Barn Doors |
| Color | Artic White (DWS8-00K20) |
| Tire | 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires |
| Cross-member | Crossmembers, 2" X 2" X 3/16" Angle on 16" centers |
| Jack | Jack, (1) 12K Spring Loaded |
| Floor | Tongue In Groove Wood Floor |
| Interior Height | 7' Tall |
| Roof | 18 GA Cold Rolled Roof |
| Spare Tire | Spare Tire Included |
| Side Door | Full Side Door (Passenger Side) |
| Gravel Guard | 24" Tall Gravel Guard (Black Aluminum) |
| Specification | Detail |
|---|---|
| Model | E128 |
| MSRP | $23,485.00 |
| Frame | 2" x 6" Tubing Frame & 8" x 13 lb I-Beam Neck |
| Hitch | 2 5/16" 25K Round Gooseneck Coupler |
| Axles | Axle, (3) 7K Electric, Torsion (95-80) 22 Up |
| Back | Rear Barn Doors |
| Color | Artic White (DWS8-00K20) |
| Tire | 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires |
| Cross-member | Crossmembers, 2" X 2" X 3/16" Angle on 16" centers |
| Jack | Jack, (2) 12K Spring Loaded |
| Floor | Tongue In Groove Wood Floor |
| Interior Height | 7' Tall |
| Roof | 18 GA Cold Rolled Roof |
| Spare Tire | Spare Tire Included |
| Side Door | Full Side Door (Passenger Side) |
| Gravel Guard | 24" Tall Gravel Guard (Black Aluminum) |
| Specification | Detail |
|---|---|
| Model | E132 |
| MSRP | $26,426.40 |
| Frame | 2" x 6" Tubing Frame & 8" x 13 lb I-Beam Neck |
| Hitch | 2 5/16" 25K Round Gooseneck Coupler |
| Axles | Axle, (3) 7K Electric, Torsion (95-80) 22 Up |
| Back | Rear Barn Doors |
| Color | Artic White (DWS8-00K20) |
| Tire | 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires |
| Cross-member | Crossmembers, 2" X 2" X 3/16" Angle on 16" centers |
| Jack | Jack, (2) 12K Spring Loaded |
| Floor | Tongue In Groove Wood Floor |
| Interior Height | 7' Tall |
| Roof | 18 GA Cold Rolled Roof |
| Spare Tire | Spare Tire Included |
| Side Door | Full Side Door (Passenger Side) |
| Gravel Guard | 24" Tall Gravel Guard (Black Aluminum) |
| Specification | Detail |
|---|---|
| Model | E136 |
| MSRP | $29,440.60 |
| Frame | 2" x 6" Tubing Frame & 8" x 13 lb I-Beam Neck |
| Hitch | 2 5/16" 25K Round Gooseneck Coupler |
| Axles | Axle, (3) 7K Electric, Torsion (95-80) 22 Up |
| Back | Rear Barn Doors |
| Color | Artic White (DWS8-00K20) |
| Tire | 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires |
| Cross-member | Crossmembers, 2" X 2" X 3/16" Angle on 16" centers |
| Jack | Jack, (2) 12K Spring Loaded |
| Floor | Tongue In Groove Wood Floor |
| Interior Height | Standard 7' Height |
| Roof | 18 GA Cold Rolled Roof |
| Spare Tire | Spare Tire Included |
| Side Door | Full Side Door (Passenger Side) |
| Gravel Guard | 24" Tall Gravel Guard (Black Aluminum) |
| Specification | Detail |
|---|---|
| Model | E140 |
| MSRP | $32,541.60 |
| Frame | 2" x 6" Tubing Frame & 8" x 13 lb I-Beam Neck |
| Hitch | 2 5/16" 25K Round Gooseneck Coupler |
| Axles | Axle, (3) 7K Electric, Torsion (95-80) 22 Up |
| Back | Rear Barn Doors |
| Color | Artic White (DWS8-00K20) |
| Tire | 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires |
| Cross-member | Crossmembers, 2" X 2" X 3/16" Angle on 16" centers |
| Jack | Jack, (2) 12K Spring Loaded |
| Floor | Tongue In Groove Wood Floor |
| Interior Height | Standard 7' Tall |
| Roof | 18 GA Cold Rolled Roof |
| Spare Tire | Spare Tire Included |
| Side Door | Full Side Door (Passenger Side) |
| Gravel Guard | 24" Tall Gravel Guard (Black Aluminum) |
Spec out your exact trailer before you ever set foot in a dealership. Choose your model, options, and finish, we’ll connect you with your nearest dealer ready to move.
01
Choose Your Category
Dump, flatbed, livestock, carhauler, cargo, tilt & more
02
Select Your Model
91 models across every series and hitch type
03
Add Your Options
Winches, gates, racks, ramps — built for the job
04
Pick Your Finish
14 premium powder coat colors, factory applied
05
Get Connected
We match you with your nearest authorized dealer