

| Specification | Detail |
|---|---|
| Model | E216 |
| MSRP | $18,564.00 |
| Frame | 2" x 6" Tubing Frame & 8" x 13 lb I-Beam Neck |
| Hitch | 2 5/16" 25K Round Gooseneck Coupler |
| Axles | Axle, (2) 7K Electric, Torsion (95-80) 22 Up |
| Back | Rear Barn Doors |
| Color | Artic White (DWS8-00K20) |
| Tire | 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires |
| Cross-member | Crossmembers, 2" X 2" X 3/16" Angle on 16" centers |
| Jack | Jack, (1) 12K Spring Loaded |
| Floor | Tongue In Groove Wood Floor |
| Interior Height | Standard 7' Tall |
| Roof | 18 GA Cold Rolled Roof |
| Spare Tire | Spare Tire Included |
| Side Door | Full Side Door (Passenger Side) |
| Gravel Guard | 24" Tall Gravel Guard (Black Aluminum) |
| Specification | Detail |
|---|---|
| Model | E220 |
| MSRP | $20,151.60 |
| Frame | 2" x 6" Tubing Frame & 8" x 13 lb I-Beam Neck |
| Hitch | 2 5/16" 25K Round Gooseneck Coupler |
| Axles | Axle, (2) 7K Electric, Torsion (95-80) 22 Up |
| Back | Rear Barn Doors |
| Color | Artic White (DWS8-00K20) |
| Tire | 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires |
| Cross-member | Crossmembers, 2" X 2" X 3/16" Angle on 16" centers |
| Jack | Jack, (1) 12K Spring Loaded |
| Floor | Tongue In Groove Wood Floor |
| Interior Height | Standard 7' Tall |
| Roof | 18 GA Cold Rolled Roof |
| Spare Tire | Spare Tire Included |
| Side Door | Full Side Door (Passenger Side) |
| Gravel Guard | 24" Tall Gravel Guard (Black Aluminum) |
| Specification | Detail |
|---|---|
| Model | E224 |
| MSRP | $22,029.00 |
| Frame | 2" x 6" Tubing Frame & 8" x 13 lb I-Beam Neck |
| Hitch | 2 5/16" 25K Round Gooseneck Coupler |
| Axles | Axle, (2) 7K Electric, Torsion (95-80) 22 Up |
| Back | Rear Barn Doors |
| Color | Artic White (DWS8-00K20) |
| Tire | 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires |
| Cross-member | Crossmembers, 2" X 2" X 3/16" Angle on 16" centers |
| Jack | Jack, (1) 12K Spring Loaded |
| Floor | Tongue In Groove Wood Floor |
| Interior Height | Standard 7' Tall |
| Roof | 18 GA Cold Rolled Roof |
| Spare Tire | Spare Tire Included |
| Side Door | Full Side Door (Passenger Side) |
| Gravel Guard | 24" Tall Gravel Guard (Black Aluminum) |
| Specification | Detail |
|---|---|
| Model | E228 |
| MSRP | $25,086.60 |
| Frame | 2" x 6" Tubing Frame & 8" x 13 lb I-Beam Neck |
| Hitch | 2 5/16" 25K Round Gooseneck Coupler |
| Axles | Axle, (3) 7K Electric, Torsion (95-80) 22 Up |
| Back | Rear Barn Doors |
| Color | Artic White (DWS8-00K20) |
| Tire | 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires |
| Cross-member | Crossmembers, 2" X 2" X 3/16" Angle on 16" centers |
| Jack | Jack, (2) 12K Spring Loaded |
| Floor | Tongue In Groove Wood Floor |
| Interior Height | Standard 7' Tall |
| Spare Tire | Spare Tire Included |
| Side Door | Full Side Door (Passenger Side) |
| Roof | 18 GA Cold Rolled Roof |
| Gravel Guard | 24" Tall Gravel Guard (Black Aluminum) |
| Specification | Detail |
|---|---|
| Model | E232 |
| MSRP | $28,173.60 |
| Frame | 2" x 6" Tubing Frame & 8" x 13 lb I-Beam Neck |
| Hitch | 2 5/16" 25K Round Gooseneck Coupler |
| Axles | Axle, (3) 7K Electric, Torsion (95-80) 22 Up |
| Back | Rear Barn Doors |
| Color | Artic White (DWS8-00K20) |
| Tire | 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires |
| Cross-member | Crossmembers, 2" X 2" X 3/16" Angle on 16" centers |
| Jack | Jack, (2) 12K Spring Loaded |
| Floor | Tongue In Groove Wood Floor |
| Interior Height | Standard 7' Tall |
| Roof | 18 GA Cold Rolled Roof |
| Spare Tire | Spare Tire Included |
| Side Door | Full Side Door (Passenger Side) |
| Gravel Guard | 24" Tall Gravel Guard (Black Aluminum) |
| Specification | Detail |
|---|---|
| Model | E236 |
| MSRP | $31,479.00 |
| Frame | 2" x 6" Tubing Frame & 8" x 13 lb I-Beam Neck |
| Hitch | 2 5/16" 25K Round Gooseneck Coupler |
| Axles | Axle, (3) 7K Electric, Torsion (95-80) 22 Up |
| Back | Rear Barn Doors |
| Color | Artic White (DWS8-00K20) |
| Tire | 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires |
| Cross-member | Crossmembers, 2" X 2" X 3/16" Angle on 16" centers |
| Jack | Jack, (2) 12K Spring Loaded |
| Floor | Tongue In Groove Wood Floor |
| Interior Height | Standard 7' Tall |
| Roof | 18 GA Cold Rolled Roof |
| Roof | 18 GA Cold Rolled Roof |
| Spare Tire | Spare Tire Included |
| Side Door | Full Side Door (Passenger Side) |
| Gravel Guard | 24" Tall Gravel Guard (Black Aluminum) |
| Specification | Detail |
|---|---|
| Model | E240 |
| MSRP | $34,580.00 |
| Frame | 2" x 6" Tubing Frame & 8" x 13 lb I-Beam Neck |
| Hitch | 2 5/16" 25K Round Gooseneck Coupler |
| Axles | Axle, (3) 7K Electric, Torsion (95-80) 22 Up |
| Back | Rear Barn Doors |
| Color | Artic White (DWS8-00K20) |
| Tire | 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires |
| Cross-member | Crossmembers, 2" X 2" X 3/16" Angle on 16" centers |
| Jack | Jack, (2) 12K Spring Loaded |
| Floor | Tongue In Groove Wood Floor |
| Interior Height | Standard 7' Tall |
| Roof | 18 GA Cold Rolled Roof |
| Spare Tire | Spare Tire Included |
| Side Door | Full Side Door (Passenger Side) |
| Gravel Guard | 24" Tall Gravel Guard (Black Aluminum) |